A MOŻE COACHING?

A MOŻE COACHING?

Kto przychodzi na coaching?

Po wsparcie coachingowe zazwyczaj sięgają osoby, które całkiem sprawnie radzą sobie w życiu i jednocześnie pragną zmiany w jakimś konkretnym obszarze. To może być sfera zawodowa, osobista lub relacyjna. W coachingu pracujesz nad osiągnięciem pożądanego przez siebie rezultatu, a coach Tobie towarzyszy w tej podróży.

Co może być celem w pracy coachingowej?

Dotychczasowo pracowałam z klientami, którzy:

 • chcieli nauczyć się nowych umiejętności społecznych: np. asertywnej komunikacji, wystąpień publicznych, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, itp.
 • potrzebowali wsparcia w określonym projekcie: np. stworzeniem własnej marki osobistej, znalezieniem nowej pracy, stworzeniem dobrze funkcjonującego zespołu w pracy, itp.
 • byli zwyczajne zainteresowani rozwojem osobistym i chcieli lepiej poznać własne przekonania, wartości, style komunikacji i budowania relacji

Jak wygląda sesja coachingowa?

Każda sesja jest pracą nad określonym celem. To Ty – każdorazowo – wybierasz sobie cel. Innymi słowy, opowiadasz o konkretnym kłopocie, który napotykasz przy realizacji swojego celu. Cel może brzmieć następująco:

 • „Dzisiaj chciałbym dowiedzieć się, jak najlepiej motywować się do znalezienia pracy”
 • „Dzisiaj chciałabym przyjrzeć się temu, jak organizuję swój czas w ciągu dnia i ustalić priorytety w działaniu”,
 • „Chcę się przyjrzeć mojej relacji z przełożonym i nauczyć się stawiać mu granice, gdy dostaję nierealne do wykonania zadania”

Jak często i jak długo trwają spotkania?

Spotkania – nazywane sesjami – odbywają się regularnie. Zazwyczaj raz na dwa tygodnie i trwają 60 – 90 minut.

Jak przebiega sesja coachingowa?

Rozpoczynamy od sprawdzenia, co ważnego w kontekście realizacji Twojego celu wydarzyło się od ostatniego spotkania. Potem ustalamy cel sesji i pracujemy nad nim. Jak to w praktyce wygląda? Coach zadaje pytania poszerzające Twoją perspektywę widzenia. Poszukujesz odpowiedzi i rozwiązań, które pomogą Ci krok po kroku przybliżać się do celu. Na koniec sesji otrzymasz od coacha wspierającą informację zwrotną na temat Twoich zasobów i mocnych stron, które uwidaczniają się w Twojej pracy.

Przykłady pytań coachingowych:

 • co sprawia Ci największą trudność?
 • jakich rozwiązań próbowałeś do tej pory?
 • co byś zrobiła, gdybyś się nie bała?
 • kto może udzielić Ci wsparcia?
 • jakie ryzyko wiążesz ze swoimi działaniami?

Co się dzieje między sesjami?

Między sesjami pracujesz nad realizacją swojego celu: wykonujesz zadania, które wyznaczyłeś sobie do realizacji na sesji coachingowej. Takim zadaniem dla osoby poszukującej pracy może być np. znalezienie ciekawego szablonu do CV i sporządzenie go, a dla osoby, która uczy się sztuki wystąpień publicznych – nagrać 2 minutowe wystąpienie i wypisanie swoich mocnych stron po obejrzeniu nagrania.

Czym różni się coaching od psychoterapii?

O szczegółowych różnicach napisałam tutaj

Zaciekawiona? Spróbuj, czy taka forma współpracy jest dla Ciebie!

Autorka: Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys