GDY KTOŚ MA Z TOBĄ KŁOPOT…

GDY KTOŚ MA Z TOBĄ KŁOPOT…

Fritz Perls, twórca terapii Gestalt powiedział kiedyś:

“Bądź tym, kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ Ci, którzy mają z tym problem, nie są ważni, a ci, którzy są ważni – nie mają z tym problemu.”

Co czujesz po przeczytaniu tej sentencji?

? Czy czujesz ulgę? „Uff, nie muszę wszystkich zadowalać, nadwyrężać się, by sprostać cudzym oczekiwaniom. W końcu jeśli ktoś ma ze mną problem, to jego problem. Ważne, że moi bliscy mnie kochają.”

? Czy może odczuwasz sprzeciw lub niepokój. „Jak to, mam nie przejmować się, tymi, którzy mają ze mną problem? Czy to nie jest zbyt egoistyczne?”

Ktoś, dla kogo jesteś ważna – wysłucha Cię, podejmie wysiłek, by zobaczyć Twoją perspektywę widzenia, zaciekawi się Twoimi przeżyciami. Daleki będzie od osądzania Ciebie. Czujesz się przy takiej osobie swobodnie. Łatwo mówić Ci wprost co myślisz i czujesz. Masz takie osoby wokół siebie?

Jeżeli „ktoś ma z Tobą problem” – rozważ: Czy chcesz podjąć dialog? Wyjaśnić sporne kwestie? Czy może wolisz pozostać na dystans. (To też jest ok – czasem jest to konieczne, by chronić siebie).

? Jeśli chcesz zawalczyć o relację – pomyśl:

? co cenisz w tej osobie (tak! Wypisz min. 5 cech)
? przypomnij sobie momenty, w których Wasza relacja była nieco przyjaźniejsza. Jak to wtedy było możliwe? Jak się zachowywałaś Ty? A jak ta osoba? Czego zaprzestałaś robić, co robiłaś wtedy?
? czego Ci dziś brakuje w Waszej relacji? Czego potrzebujesz?
? na co nie masz odwagi?
? jakie zdanie do tej osoby zatrzymałaś, które powinna ona usłyszeć?
? jaką prawdę o Tobie powinna ta osoba znać?
? jaka teraz się stałaś, jaka nie byłaś kiedyś?
? jak myślisz, z czym może mieć kłopot druga osoba w relacji z Tobą?
? jak myślisz, co jest dla Was możliwe na tu i teraz?

Wyposażona w takie refleksje – zaproś do otwartej rozmowy. Kto wie, co może się zadziać po takiej szczerej wymianie. Bliskie relacje wymagają czasu i odwagi pokazania się takim, jakim się jest – z odmiennymi upodobaniami, życiowymi priorytetami, a może nawet i wartościami.

Podejmując wysiłki budowania takich relacji, warto pamiętać, że ich powodzenie zależy od chęci i zaangażowania obu stron.

Zatem niech nowa dewiza brzmi: ??? Bądź tym, kim jesteś i mów to, co czujesz. Bądź otwarty na dialog z osobami, które są inne niż Ty, ponieważ są one tak samo ważne ???

Powodzenia ????

Autorka: Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys