PO CO MI PSYCHOTERAPEUTA, SKORO MAM PRZYJACIELA?

PO CO MI PSYCHOTERAPEUTA, SKORO MAM PRZYJACIELA?

Napis na zdjęciu informuje, że przyjaciel to psychoterapeuta, z którym możesz się napić. 

Jak myślisz – prawda to, czy fałsz?

Prawda! Z przyjacielem możesz iść na kawę, pić wino, tańczyć i śpiewać, i płakać, zwierzać się sobie z najskrytszych sekretów i samemu być obdarzanym tajemnicami. To dar i przywilej mieć takie osoby wokół siebie. Tak! Rozmowy z nimi potrafią zmienić perspektywę, obniżyć stres i niepokój, a zdrowa dawka śmiechu wyposaży Cię w siłę na zmaganie się z codziennymi trudnościami.

Kiedy zatem sięgnąć po pomoc psychoterapeuty?

  • kiedy czujesz, że przyjacielskie rozmowy już „nie pomagają”, a po nich nadal czujesz się, jakbyś utknęła w martwym punkcie bez możliwości ruchu
  • gdy w Twoim życiu pojawiła się zmiana, w której nie potrafisz się odnaleźć.
  • gdy czujesz, że Twoje dotychczasowe sposoby radzenia sobie z trudnościami nie sprawdzają się
  • kiedy masz poczucie, że „nikt Cię nie rozumie”
  •  doświadczasz nadmiarowego, destruktywnego stresu, który wpływa na Twoje funkcjonowanie
  •  nie potrafisz się zrelaksować i czujesz, że straciłeś radość i sens życia

Wtedy razem z psychoterapeutą przyjrzysz się swoim nawykom myślowym oraz wynikającym z nich przekonaniom. Poszukamy, jakie przekonania blokują Twój rozwój i wykonanie dobrego dla Ciebie ruchu. Przyjrzymy się, jak budujesz relacje i w jakie role najczęściej wchodzisz.

W tych poszukiwaniach będziesz doświadczać nowego rodzaju relacji w swoim życiu. Być może będzie to Twoje pierwsze takie doświadczenie, w którym ktoś jest w pełni dla Ciebie, słucha Cię uważnie, zadaje pytania pogłębiające Twój sposób widzenia sytuacji, podsuwa interpretacje i przyczyny Twoich zachowań.

I pomimo tego, że nie pójdziesz z własnym psychoterapeutą na kawę, ani nie usłyszysz o jego/jej problemach, zdołasz utworzyć bliską relację, w której możliwe będzie poznanie i przećwiczenie  nowych sposobów funkcjonowania w świecie. A to wszystko dzieje się raz w tygodniu, podczas 50 minutowych sesji.

Nie wierzysz? Sprawdź 🙂

Autorka: Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys